slideshow04

Greška
  • The page you are trying to access does not exist.

Izvori finansiranja

Izvori finansiranja

Domaći izvori finansiranja

Prema podacima koji su objavljeni u okviru publikacije „Vodič kroz potencijalne domaće i strane izvore finansiranja“, od ukupno 100 donatora koju su trenutno aktivni u Republici Srbiji 41 predstavljaju domaći. To pokazuje da interni izvori finansiranja sve više postaju značajna podrška u realizaciji inicijativa lokalnih samouprava, NVO organizacija, MSP sektora i preduzetnika. Detaljne informacije o domaćim izvorima finansiranja, visini donacija, uslovima pristupanja itd. možete dobiti putem linka ispod ovog teksta. Osmo izdanje Vodiča kroz potencijalne izvore finansiranja je nastalo kao rezultat zajedničkih napora Građanske inicijative, Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva i Kancelarije za evropske integracije Vlade Republike Srbije.

Ovaj Vodič doprinosi boljoj informisanosti svih partnera i pruža uvid u sredstva za realizaciju najrazličitijih programskih i projektnih aktivnosti, a koja su na raspolaganju nevladinim organizacijama, opštinama, malim i srednjim preduzećima, preduzetnicima i pojedincima.” Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, Kabinet potpredsednika Vlade za evropske integracije, http://www.inkluzija.gov.rs

“Ovaj Vodič odgovara na veoma često pitanje koje čujemo po citavoj Srbiji: kome da pošaljemo svoj konkretan predlog projekta. U tom smislu Vodič olakšava posao svima koji već znaju šta im je potrebno, koju promenu žele da naprave i šta treba da urade da do nje dođu.” Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva, Kabinet potpredsednika Vlade za evropske integracije, http://www.inkluzija.gov.rs

„Donatorska sredstva, ne samo da su ograničena, nego se moraju tražiti na različitim adresama i koristiti pod uslovima koje retko ko poznaje do detalja. Stoga, inicijativa Tima potpredsednika Vlade za implementaciju Strategije za smanjenje siromaštva da se sačini pregled potencijalnih sredstava za koje nevladine organizacije, lokalne samouprave, mala i srednja preduzeća i preduzetnici mogu direktno da apliciraju kod raznih donatora predstavlja dragocenu pomoć brojnim društvenim partnerima da svoje incijative i realizuju.” Kancelarija za evropske integracije Vlade Republike Srbije, Sektor za planiranje, programiranje, praćenje i izveštavanje o sredstvima EU i razvojnoj pomoći, www.seio.gov.rs

Za više informacija pogledajte Vodič kroz potencijalne domaće i strane izvore finansiranja:

Vodič za potencijalne izvore finansiranja

 

Inostrani izvori finansiranja

Kao deo svoje politike, Evropska Unija je vremenom razvila veliki broj različitih programa spoljne pomoći (preko 30), koji su bili pravni instrumenti za realizaciju pomoći. Imajući u vidu da je svaki od tih programa zahtevao svoju specifičnu proceduru i uslove apliciranja, pojavio se problem složenosti i nepotrebnog uvećavanja proceduralnih troškova, kako Evropskoj komisiji, koja upravlja programima, tako i zemljama koje su bili korisnici tih instrumenata.

U okviru ovih programa pružanja spoljne pomoći, značajan deo sredstava i programa bio je usmeren na predpristupne aktivnosti zemalja koji su kandidati ili potencijalni kandidati za članstvo. Do 2006. godine, ove aktivnosti su se realizovale kroz programe podrške kao što su: PHARE, SAPARD, ISPA,CARDS i predpristupni instrument za Tursku. Od 2006. godine svi navedeni programi su objedinjeni u jedinstveni instrument za predpristupnu pomoć tj. IPA program. IPA, dakle predstavlja rezultat napora EU da dotadašnje različite fondove, sa različitim procedurama i uslovima pristupa zameni jednim instrumentom koji će imati jedinstvenu i jednostavniju proceduru i pristup u upravljanju predpristupnim programom, i koji će na taj način znatno olakšati rad i Evropskoj komisiji i zemljama partnerima.

IPA (Instrument for Pre-Accession Assistance) predstavlja jedinstveni i objedinjeni instrument za predpristupnu pomoć. Uspostavlljen je za vremenski period od 2007-2013. godine.

Ukupna vrednost sredstava koja će biti izdvojena ovim programom je 11, 468 milijardi evra. Deo sredstava koji je namenjen Srbiji iznosi oko 1,113 milijardi evra. IPA program ima dva suštinska prioriteta, a to su.

  • pomoć zemljama u ispunjavanju političkih, ekonomskih i kriterijuma koji se odnose na usvajanje pravnih tekovina EU, kao i izgradnja administrativnih kapaciteta i jačanje pravosuđa;
  • pomoć zemljama u procesu priprema za korišćenje strukturnih i kohezionih fondova EU nakon pristupanja Evropskoj uniji.


Za više informacija:

http://ec.europa.eu/europeaid/index_en.htm

http://www.europa.rs/

http://www.seio.gov.rs/code/navigate.asp?Id=123


Fondovi Evropske Unije predstavljaju najznačajniji izvor sredstava za podršku realizaciji projekata nacionalnih i lokalnih organa vlasti, institucija i NVO organizacija. Pored EU fondova značajan program donatorske pomoći sprovodi i USAID (Agencija SAD za međunarodni razvoj).

Cilj programa/projekta

Aktivnosti USAID su usredsređene na izgradnju prosperiteta i bolje demokratske prakse, aspekata od ključnog značaja za evroatlanske integracije Republike Srbije.

Strateški cilj pomoći USAID u obasti ekonomskog razvoja Republike Srbije je konkuretnija tržišna ekonomija, a stim u vezi i veća konkurentnost privrede Republike Srbije omogućiće da zemlja iskoristi mogućnosti koje pruža članstvo u Evroskoj uniji i zadovolji potrebe svojih građana u smislu otvaranja novih radnih mesta i pružanja boljih javnih usluga.

Jedan od strateških ciljeva podrške USAID-a demokratiji i demokratskoj upravi je bolje funkcionisanje uprave na lokalnom i centralnom nivou, što će biti ne samo od koristi za gradjane, već i za dalji napredak Srbije u sprovođenju reformi koje su neophodne za priključenje Evropskoj uniji.

Aktivnosti su usmerene na sledeće rezultate:

  • Stvaranje boljeg poslovnog okruženja,
  • Razvoj privatnog preduzetništva u određenim sektorima,
  • Bolje integrisane aktivnosti lokalnih aktera u cilju podsticanja regionalnog razvoja
  • Bolje makroekonomsko okruženje,
  • Efikasnije, trasparetnije i pouzdanije pružanje usluga uprave,
  • Bolja međusobna provera i uravnoteženost grana vlasti,
  • Efikasnije angažovanje organizacija civilnog društva u javnom životu kroz jačanje nezavisnih medija i civilnog društva.


Za više informacija:

http://serbia-montenegro.usaid.gov

Pored ova dva izvora, veliki donatori Srbije su i Nemačka, Švedska, Norveška, Japan. Za više informacija o ostalim stranim izvorima finansiranja pogledajte sledeći link:

Vodič za potencijalne izvore finansiranja

Predložite projekat

Kancelarija za lokalni ekonomski razvoj opštine Priboj ima nameru da doprinese ostvarivanju svih kvalitetnih i sprovodljivih ideja koje postoje u našoj opštini.

Ukoliko ste zainteresovani da date svoj doprinos u realizaciji razvojnih projekata, molimo Vas da preuzmete obrazac, popunite ga i posaljete na adresu Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli..

- Preuzmite obrazac za koncept projekta

Moja lokacija za investiranje

Ukoliko posedujete u Vašem vlasništvu lokaciju na kojoj želite da se investira, prijavite je u našu bazu podataka.

OBAVEZNO POPUNITE SVA POLJA OZNAČENA SA (*)!!!

Poziv dijaspori opštine Priboj

Kancelarija za lokalni i ekonomski razvoj opštine Priboj POZIVA građane opštine Priboj koji se nalaze na privremenom radu u inostranstvu da u cilju formiranja i ažuriranja podataka „DIJASPORA PRIBOJ“ dostave lične podatke o sebi i članovima porodice.

Odeljenje je osnovano radi bolje komunikacije između lokalne uprave i građana u dijaspori, pružanja svih informacija u vezi dešavanja u opštini, uspostavljanje saradnje i pružanju pomoći iz svih oblasti, organizovanju raznih kulturnih i sportskih manifestacija i ostalo.
Vaše podatke možete poslati na email adresu kancelarije za LER opštine Priboj:  Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je videli.


Cilj je ostvarivanje ekonomske saradnje kao i promocija opštine Priboj, njenih potencijala, stvaralaštva kulture i mogućnosti saradnje na svim poljima.
Imamo ideju da napravimo bazu podataka naših građana u inostranstvu sa podacima o poslovima i aktivnostima kojima se bave kako bi što lakše izašli u susret njihovim željama i mogućnostima za ulaganje na području opštine Priboj.

Aktivnosti Kancelarije za LER vezane za dijasporu opštine Priboj su:

- informacije o privrednim aktivnostima na teritoriji opštine Priboj (osnivanje novih preduzeća, investicije, privatizacija...),
- informacije o kulturnim, umetničkim, spotskim, prosvetnim i dr. dešavanjima,
- mogućnost saradnje sa drugim kancelarijama i organizacijama u inostranstvu . pružanje informacija o dobijanju ili produženju ličnih dokumenata vama ili vašoj rodbini nastanjenoj u opštini Priboj,
- prijem i distribucija humanitarne pomoći koju šalju naši ljudi iz dijaspore.

Još članaka...

  1. Kancelarija za LER